مگس‌ پران چیست؟

-پران.jpg
مگس‌پران چیست؟
مگس‌ پران چیست؟ مگس‌پران در حقیقت سایه کدورت‌های موجود در مایع زجاجیه است ،که روی شبکیه می‌افتد و به صورت یک سایه تیره دیده می‌شود.
زجاجیه چیست؟
زجاجیه مایع ژله مانندی است شبیه سفیده تخم مرغ خام که بخش اعظم داخل کره چشم را پر کرده است . به حفظ ساختمان کروی چشم کمک می‌کند و شبکیه را در جای خودش نگه می دارد.
مگس پران و جرقه

مگس پران و جرقه آیا هرگز برایتان پیش آمده است که هنگام خیره شدن به یک زمینه صاف (مثلاً یک کاغذ سفید یا آسمان آبی) متوجه ذرات کوچک غبار مانندی شوید. که جلوی چشمتان بالا و پایین می‌روند و هرچه پلک می‌زنید .باز هم مثل یک سایه کوچک در جلوی چشمتان قرار دارند؟

این سایه‌های مزاحم را اصطلاحاً مگس پران می‌گویند. معمولاً با حرکت دادن چشم مگس‌ پران هم حرکت می‌ کند .اما چون جهت حرکت آن در خلاف جهت حرکت چشم می‌باشد. نمی‌توان آن را با چشم تعقیب کرد.
چرا مگس‌پران ایجاد می‌شود؟
بیش از %70_60 افراد بالای 60 سال مگس‌پران را تجربه کرده‌اند.
رشته‌های موجود در زجاجیه در بچه‌ها و افراد جوان معمولاً بسیار ظریف است و دیده نمی‌شود .اما با بالا رفتن سن این رشته‌ها ضخیم‌تر می‌شوند و و در بعضی جاها به هم می‌چسبند.
 باعث ایجاد کدورت می‌شوند. که سایه این کدورت بر روی شبکیه به صورت مگس‌پران احساس می‌شود.
در بسیاری از افراد مسن بخشی از رشته‌های محیطی زجاجیه که به شبکیه متصل بوده . از جای خودکنده می‌شود و به داخل بخش‌های مرکزی زجاجیه می‌افتد. این حالت که آن را جداشدگی خلفی زجاجیه می‌نامند شایع ترین علت مگس‌پران است.
گاهی خونریزی در بیماران دیابتی و وجود التهاب داخل چشمی (یووئیت) سبب تجمع سلول‌های التهابی در زجاجیه می‌شود که باعث ایجاد مگس‌پران می‌شود.
مگس‌ پران در اثر کندگی زجاجی معمولاً نیازی به درمان ندارد. در اکثر موارد پس از چند هفته تا چند ماه مگس پران به تدریج کوچک می شود.
فرد نیز عادت می کند که آن را ندیده بگیرد. ولی حتما بای معاینه شبکیه انجام شود تا در صورت کندگی یا سوراخ شدگی شبکیه درمان مناسب انجام شود.
مگس‌ پران چیست؟

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *
تماس با ما


تلفن

09918687087


آدرس

میدان ونک،خیابان ملاصدرا،نرسیده به پل کردستان روبروی سازمان بورس،پلاک 8 ساختمان پزشکان،طبقه سوم


ایمیل ما

bahrambohrani59@gmail.comاشتراک